זהירות: מכונים

דף הבית >> מאמרים מקצועיים >> זהירות: מכונים

 

                                   ההגרפולוג אבי וייס מסתייג מהמכונים המלמדים את המועמד לעבודה "לחייך ברגע הנכון" 
עיסוק חדש נולד: מכונים המציעים להכין אותך למבחני מיון לעבודה. תמורת כמה מאות שקלים תלמד לחייך ברגעים הנכונים, ולהשמע קואופרטיבי, להקרין בטחון ולהבליע
 פחדים. 
"המכונים העוסקים במיון כוח אדם ייתקלו בקרוב בלא מעט מריונטות, בוגרי  "קורסים להכנה", המגיבים כמתורגל לשאלות המופנות אליהם", אומר הגרפולוג  אבי ויס, המסתייג מתופעת המכונים.  
"האם ההופעה, המכנית המשופרת של המועמד לעבודה עדיפה על הרושם הספונטני- האנושי" ? ,שואל וייס. "ספק רב אם ההכנה למבחני מיון תעסוקתי תשפר את יכולת ההתמודדות האוביקטיבית של המועמד עם התפקיד המצפה לו במקום העבודה", הוא קובע.  
מצב דומה קיים בתחום מבחני הכניסה הפסיכומטריים לאוניברסיטאות, אומר ויס. כעשרה מכונים מבטיחים לשפר את הציון של המועמד מ462- ל631- נקודות או להוסיף 100 נקודות לפחות להישגו האישי. 
עסק מסחרי המפרנם מאות פסיכולוגים ובוחנים לשעה, בחסות אקדמאית של המרכז הבין-אוניברסיטאי לבחינות. "גם כאן, העובדה שהמועמד לאוניברסיטה שיפר את ציונו במעט או יותר נקודות כתוצאה משינון ותרגול, אינה מעידה בהכרח על יכולתו אוביקטיבית להתמודד עם חומר הלימוד או להיות בעל מקצוע אקדמי מצליח".  
"הקשר בין תוצאות המבחן הפסיכומטרי לבין הישגים בעבודה או בלימודים - מעורפל", טוען ויס.
"המכונים העוסקים בהכנה למבחני מיון לעבודה או לאוניברסיטאות נהנים מהספק וכתוצאה מכך הכנסותיהם יציבות".
לדבריו, המצב שונה לגבי המבחנים הגרפולוגיים, מאחר שאי אפשר לשפר את הביטוי האישי והתעסוקתי  ע"י תרגול כתב היד. כל נסיון מלאכותי לשנות את צורות הכתב ייצור ממד בלתי אותנטי , זר, שיפחית מההערכה. "אדם משתמש באנרגיה באופן האפקטיבי ביותר כאשר הוא פועל באופן ספונטני. 
הדבר בא לידי ביטוי בהתנהגותו היומיומית, כמו גם בתהליך הכתיבה.  
יתר על כן, אומר ויס. הגרפולוג הבוחן יכול להיעזר בדוגמאות כתב יד נוספות שנכתבו בעבר, כדי להגדיל את המדגם ולתאר תמונת אישיות וכישורים מפורטת יותר.  
"נבחנים רבים נוטים למצב של ריגוש יותר בתנאי מבחן. לפיכך התוצאות המושגות על ידם במבחנים פסיכולוגיים או פסיכומטריים יזומים אינן משקפות את מלוא הפוטנציאל שלהם. לעומת זאת תהליך הכתיבה מבטא התנהגות יומיומית וטבעית, שכשלעצמו איננו גורם לתגובות יתר אמוציונליות של הנבחן", אומר ויס. 
 
"הארץ" -כוח אדם- חיים ביאור                                 

 

 ממד לא מקורי

  מערכת ההכנה למבחנים במישור התעסוקתי והאקדמי חושפת, לפי ויס, חולשות של המבחן

הפסיכומטרי גופו:כשהמדידה - תוצאת המבחן - היא זמנית, נזילה וניתנת לשינוי, קיים חשש שהישגי

הנבחן אינם מצביעים על תוקף ממשי.אם תוצאות המבחן ניתנות לשינוי על ידי פעולות הכנה קצרות

 טווח, התוצאות המושגות אינן מעידות בהכרח על יכולת אמיתית. 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים